Tehniline sukeldumine – mis see on?

Mõned vastaksid selliselt, et tehniline sukeldumine on tavapärase hobisukeldumise piiridest väljaspool toimuv sukeldumine. Hobisukeldumiseks peetakse sukeldumisringkondades üldiselt sukeldumist kuni 40 meetri sügavusse ja selliselt, et loomulik valgus alati näha oleks kui kuhugi sisse lähed. Muuhulgas, mõni aeg tagasi loeti ka rikastatud õhu (EANx) kasutamist tehniliseks sukeldumiseks. Tänasel hetkel on EANx laialt kasutatav. Sama kehtib ka varustuse kohta. Kui mõni aeg tagasi olid nn tiibvestid üksnes tehnilistel sukeldujatel, siis käesoleval hetkel on „tiivad“ laialdaselt kasutusel. Hobisukelduja varustusest rääkides käib jutt konfiguratsioonist üks balloon, üks regulaator ja vest.

Tehniline sukeldumine tähendab muuhulgas ka sukeldumist sügavamale kui 40 meetrit, kohustuslike dekompressioonipeatusi tõusmisel pinnale, sukeldumist ilma otsetõusu võimaluseta veepinnale, kiirendatud dekompressiooni gaasivahetusega ning hingamisgaaside vahetamist vee all jpm. Tehnilise sukeldumise mõiste võiks kokku võtta järgmiselt: tehniline sukeldumine on teadmiste, oskuste ja kogemuste kogum, mis tagab sukeldumise turvalisuse.

Tehniline sukeldumine on siiski kogu sukeldumismaastikul suhteliselt väike osa, mis on väljapaistev oma kõlavate saavutuste tõttu. Samuti saab väita, et tehniline sukeldumine on viimastel aastatel jõudsalt kasvanud ning üle maailma on lisandunud uusi sukeldujaid, kes on pühendunud tehnilisele sukeldumisele – mis on nende hobiks!

Kas tehniline sukeldumine on minule?

On selge, et tehniline sukeldumine pole kõigi jaoks. Kõik ei pea sellele teele asuma. Tehniline sukeldumine eeldab pühendumist, head füüsilist vormi ja õiget suhtumist. Kuivõrd tehnilise sukeldumise sügavuse lähevad tõenäoliselt üle hobisukeldumise 40 meetri piiri on oluline distsipliin ja reeglitest kinnipidamine. Sügavuste alistamine toimub samm sammult, sõltuvalt sukelduja ettevalmistusest ja kogemustest.

Tehnilises sukeldumises ei kasutata hingamiseks ainult õhku. Lisaks õhule kasutatakse erinevate gaaside segusid. Näiteks trimix (hapniku, lämmastiku, heeliumi segu), heliox (heeliumi ja hapniku segu), heliair (heeliumi ja õhu segu), EANx (sh kangem kui 40%) rääkimata. Missugust hingamissegu parasjagu kasutatakse, sõltub konkreetsest sukeldumisest. Sügavustega kaasnevad kohustuslikud dekompressioonipeatused, kus kasutatakse hingamissegusid, et optimeerida dekompressiooniks kuluvat aega. Üldjuhul on tegemist erinevate EANx hingamissegudega kuni 100%lise hapnikuni.

Varustus tehniliseks sukeldumiseks

Varustus, mida tehnilises sukeldumises kasutatakse erineb tavapärasest varustusest ja sõltub eelkõige sukeldumise eesmärgist. Standardiks on saanud rakmetega metallplaati ja sellele kinnitatud sobiva tõstejõuga „tiib“, mis on dubleeritud st, et lisaks on tõstekott ja/või kuiv ülikond. Regulaatorid on dubleeritud ja nende koostamise skeem on ka tavapärasest erinev.

Kui hakkasid nüüd arvama, et tehniline sukeldumine on sinu jaoks – mõtle hoolega, kas Sul on piisavalt aega, et pühenduda? Äkki siiski pole?

Kui nüüd ka vastuseks JAH! said, siis alusta enese koolitamisega. Teadmised ja oskused on vundament, millele ehitada üle rikkalik kogemuste pagas. Sukeldumine on praktiline ala, kirjutuslaua taga heaks sukeldujaks ei saa!

Kursuste ajad leiad Kalendrist või võta meiega ühendust info@maremark.ee või +372 5300 1229!

Sukeldumine on põnev ja adrenaliinirohke tegevus, mis võimaldab avastada veealust maailma. Kuid sukeldumine võib olla ka ohtlik, eriti kui sukelduja ei ole piisavalt teadlik ja koolitatud veealusteks väljakutseteks. Seetõttu on äärmiselt oluline, et sukeldujad saaksid põhjaliku koolituse ja teadmised sukeldumise erinevate aspektide kohta. Üks oluline osa tehnilise sukeldumise kursusest on õppida Nitroxi segude kasutamist ning nendega seotud eeliseid, ohte ja õigeid protseduure.

Kursusel osalemiseks on vajalik omada Nitrox litsentsi, kuni EAN40% segude kasutamise oskust.

Nitroxi segud, tuntud ka kui Enriched Air Nitrox (EANx), on sukeldumisgaasid, mille hapnikusisaldus on tavalisest õhust suurem (21%). Need segud võimaldavad sukeldujatel pikendada oma sukeldumisaega ja vähendada dekompressioonist tingitud riske. Kursuse eesmärk on koolitada sukeldujaid mitmesuguste Nitroxi segude eelistuste osas, mille hapnikusisaldus varieerub 21% kuni 100%.

Lõpetajad saavad kursuselt kaasa mitmed olulised oskused ja kvalifikatsioonid, mis võimaldavad neil ohutult ja teadlikult sukelduda erinevates tingimustes:

1. Hapnikusisalduse vahemik: Lõpetajad suudavad sukelduda hapnikusisaldusega 21% kuni 100%-ni, mis annab neile suure paindlikkuse ja võimaluse kohandada gaasisisaldust vastavalt sukeldumiskeskkonna nõuetele.

2. Duublite kompekt: Lõpetajad oskavad kasutada duublite kompekti, mis võimaldab neil sukelduda sügavusele kuni 40 meetrit ilma vajaduseta dekompressiooniks.

3. Füüsika ja füsioloogia: Kursus hõlmab olulisi teemasid, nagu surveseadused, hapnikumürgistus, hüpoksia, lämmastikunarkoos, süsinikdioksiidimürgistus jne. See aitab sukeldujatel mõista, kuidas veealune keskkond võib mõjutada nende keha ning milliseid ohumärke ja piiranguid tuleb jälgida.

4. Töö valemitega: Õpetatakse erinevaid valemite arvutamise meetodeid, näiteks parima segusisalduse arvutamine ja segu maksimaalse töösügavuse arvutamine. See aitab sukeldujatel optimeerida oma gaasimikstuuri vastavalt sukeldumiskeskkonnale.

5. Seadmed: Kursus annab ülevaate erinevatest seadmetest, mida kasutatakse erinevate hapnikusisalduste jaoks, sõltuvalt sukeldumissügavusest.

6. Veealused tabelid: Õppurid õpivad, kuidas kasutada spetsiaalseid tabeleid, et arvutada õhuga samaväärset sügavust erinevatele hapnikusisaldustele.

7. Sukeldumikompuutrid: Sukeldumiskompuuter on oluline vahend, mis võimaldab programmeerida gaasisegusid vastavalt veealustele vajadustele ja piirangutele.

8. Sukeldumiste planeerimine: Kursusel käsitletakse sukeldumiste planeerimise olulisi aspekte, sealhulgas tegevuste planeerimine, gaaside nõuded ning hapniku ja lämmastiku piirangud.

9. Käsitleme EAN segusid kui dekompressioonigaasi

Lisaks tehnilistele oskustele pööratakse kursusel suurt tähelepanu ka oskustele vees, nagu ujuvuse kontroll, meeskonnatöö, stressiga toimetulek ja õige gaasi jagamine partneriga.

Kokkuvõtlikult võimaldab Nitroxi segude kursus sukeldujatel omandada kõrgtasemel teadmisi ja oskusi, mis aitavad neil ohutult ja teadlikult nautida sukeldumist ning avastada veealust maailma. Kursuse lõpetajad on hästi varustatud erinevate sukeldumissituatsioonidega ning suudavad sukelduda erinevate hapnikusisaldustega segudega sügavusele kuni 40 meetrit ilma dekompressioonita. Oluline on alati meeles pidada, et sukeldumine võib olla ohtlik tegevus, seega on koolitus ja teadmised hädavajalikud turvaliseks sukeldumiseks.

Dekompressiooni protseduuride kursus keskendub sukeldumise teooriale, meetoditele ja protseduuridele, mis hõlmavad planeeritud etappidega dekompressiooni. Kursus võib olla iseseisev või koos Advanced Nitrox ja Extended Range kursustega. Selle kursuse eesmärk on õpetada sukeldujatele tüüpiliste sukeldumiste planeerimist ja teostamist, kus kasutatakse etappidega dekompressiooni peatustega, mille maksimaalne sügavus ei ületa 45 meetrit, välja arvatud juhul, kui see kursus viiakse läbi koos Extended Range kursusega. Kursus hõlmab sukeldujatele varustuse nõudeid, konfiguratsiooni ja dekompressiooni läbiviimise meetodeid. Õpilased saavad kasutada rikastatud õhu (Enriched Air Nitrox – EANx) dekompressiooniks, kui see on kooskõlas nende praeguse sertifitseerimistasemega.

Kursusel osalemiseks nõutavad tingimused:

1. Minimaalne vanus 18 aastat.

2. Minimaalne sertifitseerimine Advanced Nitrox.

3. Vähemalt 25 registreeritud avavee sukeldumist.

Kursusel käsitletavad teemad:

1. Planeeritud etappidega dekompressioon peatustega ja kohustuslike peatuste võrdlus.

2. Füüsika:
– Surve seaduste kordamine.

3. Füsioloogia:
– Mullide moodustumise mehhanism.
– Hüperoksiliste segude eelised dekompressiooniks.
– Lämmastiku imendumine ja väljumine organismist.
– Süsinikdioksiidi mürgistus.
– Vajalik sügavus laskumiseks/tõusmiseks.
– Hüpertermia (ülekuumenemine).
– Hüpotermia (alajahtumine).
– Hüpoksia (hapnikupuudus).
– Psühholoogilised aspektid.
– Koormuse taluvus ülesannete täitmisel.
– Stress.
– Paanika.
– Aja juhtimine.

4. Dekompressiooni viisid:
– Õhk.
– Nitrox.
– Hapnik.

5. Varustuse küsimused:
– Üks balloon/duublid; ventiilide valik.
– Dekompressiooni balloonide valik.
– Regulaatorite valik.
– BCD valik.
– Arvuti, bottom timer’i, sügavusmõõtja valik.
– Rullide/spoolide valik.
– veepinnamärgistusmärkide valik.

6. Dekompressiooni tabelid ja sukeldumisarvutid:
– Erinevate mudelite (Bühlmann, OSTC, USA merevägi jne) ülevaade ja tutvustus.
– Elektrooniliste sukeldumiskompuutrite õige kasutamine sukeldumiste ja dekompressiooni planeerimiseks.
– Segude programmeerimise võimalus.
– Hapnikuga integreeritud arvutid.

7. Sukeldumiste planeerimine:
– Tavalised protseduurid.
– Gaasi nõuded.
– Hapniku piirangud.
– Lämmastiku piirangud.
– Ekstreemsete olukordade planeerimine.
– Vahele jäänud dekompressioon.
– Dekompressioonihaigus.
– Varustuse rike.

8. Protseduurid:
– Põhjagaasid ja dekompressiooni gaasid.

9. Tüüpilised toimingud:
– Rike, kaotus või hädaolukorra menetlus.

10. Tõus, tõusu kiirus.

Oskused vees:

 1. Adekvaatse ujuvuse kontrolli näitamine, võime hõljuda kindlas asendis vees.
 2. Hea teadlikkuse näitamine partneri ja meeskonnaliikmete suhtes läbi kommunikatsiooni.
 3. Võime ujuda pinnal ja vees ühe dekompressiooni ballooniga.
 4. Võime kinnitada ja lahti ühendada üks dekompressiooni ballooni, säilitades kindla asendi vees.

Extended Range kursus on spetsialiseeritud tehnilise sukeldumise programm, mis võimaldab osalejatel sukelduda sügavamale kui traditsiooniline spordisukeldumine. See kursus on mõeldud sukeldujatele, kes soovivad avastada sügavamaid vetes asuvaid sukeldumiskohti ning omandada vajalikud teadmised ja oskused, et ohutult teostada dekompressioonisukeldumisi.

Sukeldumiseks kasutatakse õhu või nitroxi segu, kursus ei sisalda trimix gaaside kasutamist.

Kursuse nõuded osalejatele:

 1. Osalejad peavad olema vähemalt 18-aastased.
 2. Osalejatel peab olema kehtiv TDI Advanced Nitrox ja TDI Decompression Procedures sertifikaat või samaväärne kvalifikatsioon. Need eelnevad sertifikaadid tagavad, et osalejad on juba omandanud põhiteadmised tehnilise sukeldumise alustest ja dekompressiooni läbiviimisest.
 3. Osalejad peavad suutma tõendada vähemalt 100 registreeritud sukeldumist, millest 25 peavad olema tehtud sügavamal kui 30 meetrit. Sukeldumiskogemus on oluline, et osalejad oleksid juba harjunud sukeldumisega erinevates keskkonnatingimustes ja suudaksid hinnata sügavamate sukeldumiste riske.
 4. Hea Füüsiline Vorm, sukeldumine tehnilistes vetes nõuab heas füüsilises vormis olemist, kuna sukeldujad peavad toime tulema suuremate veetakistuste ja muude väljakutsetega.
 5. Mõistlikud Ootused: Osalejad peaksid olema valmis pühendama aega ja vaeva, et õppida tehnilise sukeldumise keerulisemaid aspekte. Sukeldumine sügavamates vetes nõuab rohkem planeerimist, varustuse käsitlemist ja oskusi, seega peavad osalejad olema valmis sellega tegelema.
 6. Instruktori Heakskiit: Kursuse läbimiseks peavad osalejad saama instruktorilt heakskiidu. See tähendab, et instruktor hindab osalejate sobivust ja valmisolekut kursusel osalemiseks.

Pärast TDI Extended Range kursuse edukat läbimist on osalejatel võimalik teostada dekompressioonisukeldumisi ilma otseste järelevalveta, kui teatud tingimused on täidetud. Allpool on toodud mõned peamised tingimused ja sukeldumistüübid, mida kursuse lõpetanud sukeldujad võivad teha:

 1. Kursuse lõpetanud sukeldujad võivad teostada sukeldumisi, mis on sarnased nendega, mida nad läbisid koolituse käigus. See tähendab, et nad saavad sukelduda sügavusele kuni 55 meetrit, kasutades 2 stage ballooni ja täites dekompressioonikohustusi õhu, nitroksi või hapnikuga.
 2. Sukeldumised peavad toimuma sarnastes tingimustes, mis sarnanevad nendega, milles osalejad harjutasid kursuse ajal. See hõlmab keskkonnatingimusi nagu vee temperatuur, nähtavus.
 3. Kursuse lõpetanud sukeldujatel on lubatud sukelduda ainult juhul, kui nad kasutavad sobivat tehnilist sukeldumisvarustust vastavalt koolituse ajal omandatud teadmistele. See hõlmab sobivaid gaasimikse, dekompressiooniballoone, sukeldumiskompuutrit ja muud vajalikku varustust.

TDI Extended Range kursus on mõeldud sukeldujatele, kes soovivad sukelduda sügavamale kui traditsiooniline spordisukeldumine võimaldab. Osalejad peavad vastama teatud nõuetele, et tagada nende turvalisus ja edukus sukeldumistel keerukamates tingimustes. Tehniline sukeldumine võimaldab avastada põnevaid sukeldumiskohti, kuid see eeldab ka põhjalikke teadmisi, oskusi ja vastutustunnet.

TDI Trimix Diver kursus pakub koolitust, mis võimaldab pädevat ja ohutut heeliumi kasutamist sukeldumistel kuni maksimaalse sügavuseni 60 meetrit, nõudes etapiliselt teostatavat dekompressiooni nitroksi ja/või hapnikuga. Selle kursuse peamine eesmärk on õpetada sukeldujatele eeliseid, ohte ja õigeid protseduure spetsiaalsete hapniku-heelium-lämmastikusegude kasutamisel sukeldumise gaasidena. Gaasisegudes peab hapniku sisaldus olema vähemalt 18 protsenti.

Osalemise nõuded:

1. Osalejatel peab olema vähemalt 18-aastane vanus.

2. Osalejad peavad omama TDI Advanced Nitrox Diver ja TDI Decompression Procedures Diver sertifikaate või nende samaväärseid.

3. Osalejad peavad tõendama, et neil on läbi viidud 100 registreeritud sukeldumist.

Kursuse lõpetanud saavad teostada tehnilisi sukeldumisi heeliumiga segatud ettevalmistatud segudega ilma otseste järelvalveteta, kui järgmised nõuded on täidetud:

 1. Sukeldumised peavad olema sarnased nendega, mida nad tegid koolituse käigus.
 2. Tegevusala peab olema sarnane tegevustega, mida nad teostasid koolituse käigus.
 3. Keskkonna tingimused peavad olema sarnased koolituse ajal valitsenud tingimustega.
 4. Segus oleva hapniku sisaldus peab olema 18 protsenti või rohkem.

TDI Trimix Diver kursus hõlmab heeliumiga segatud gaaside kasutamist vahemikus 45-60 meetrit. Heeliumi kasutamise peamine eelis on vähendatud narkoos, kuid selle kasutamine nõuab arusaamist heeliumi füsioloogilistest mõjudest, sealhulgas mõju dekompressioonile ja kehatemperatuuri säilitamisele. Trimixi kasutavad sukeldujad peavad õppima ka:

 • Pikemate dekompressioonikohustuste haldamist.
 • Mitme dekompressiooniballooniga turvalist sukeldumist.
 • Raskemate probleemide lahendamist.

Kokkuvõtlikult annab TDI Trimix Diver kursus osalejatele vajalikud oskused ja teadmised heeliumiga segatud gaaside ohutuks ja edukaks sukeldumiseks. Seda tüüpi tehniline sukeldumine võimaldab laiendada oma sukeldumisoskusi ja rikastada sukeldumiselamusi.

Vajalikud oskused vees, mida õpitakse erinevate TDI kursuste käigus

 • Piisava ujuvuse kontrolli demonstreerimine; võime hõljuda kindlas asendis veesambas ilma käsi või jalgu liigutamata
 • Tõusukiiruse kontroll
 • Hea teadlikkuse demonstreerimine partneri ja teiste meeskonnaliikmete suhtes suhtlemise, üksteisele läheduse ja meeskonnale suunatud suhtlemise meetodite kaudu
 • Ühe või kahe stage ballooni õige käsitlemine
 • Regulaatorite vahetuse, ventiilide sulgemiste õigete protseduuride demonstreerimine
 • Tõstekoti sügavusest sõltumatult vettelaskmise ja varuujuvuse kontrollseadmena kasutamise oskuse demonstreerimine
 • Tõusu demonstreerimine partneriga õhku jagades, kui üks meeskonnaliikmetest on ilma maskita, nii doonori kui ka gaasi saajana.
 • Hädaolukorra dekompressiooni ajakava koostamine pärast dekompressioonigaasi kadumise simuleerimist
 • Maski eemaldamine ja peale panemine (hankige varumask)
 • Hinge kinni hoides vee all ujumine 15 m distants, säilitades samal ajal sügavus ilma maskita või mustas maskis
 • Planeeritud sukeldumise korrektne sooritamine kõigis kehtestatud piirides

Soovituslikud lisamaterjalid tutvumiseks:

TDI harjutused

TDI harjutused 2